Defne MUTLUCAN

BALENİN FAYDALARI
BALENİN FAYDALARI

21Nis

BALENİN FAYDALARI

Sizlere bu hafta bale branşının sağlığa faydalarından bahsetmek istiyorum.

 

Öncelikle biraz kötü haberlerden başlayayım. Klasik bale insan vücudunun sınırlarını zorlayan, bedenin en esnek haline getirildiği, havaya sıçrayabilen en güçlü bacakların olduğu çok zor bir branştır. Bütün bu özelliklere sahip olmak inanın hiç ama hiç kolay değildir. Profesyonel boyutta bu işi yapan bireylerin vücudunda zorlamaya bağlı çeşitli sıkıntılar oluşma ihtimali her zaman vardır ve bu sebeple acı eşiğinizin düşük olmaması gereklidir. Çok dayanıklı ve disiplinli olmanız gereklidir. Hangi branş zor değil ki? Demeden geçemeyeceğim...

 

Hiç bir meslek grubunda emek vermeden, çaba göstermeden, yaptığın işe inanmadan, zorlanmadan gerçek bir başarı elde etmek mümkün müdür? Tabii ki değil... Hangi müzisyen elleri acımadan, el parmakları su toplamadan bir başarı elde etmiş? Hangi avukat, o koca koca kitapları ezberlemek için sürekli oturup çalışmaktan omurgası, gözleri zarar görmeden bir başarıya ulaşmış? Her branşta olduğu gibi, bale branşının da, profesyonel mesleki durumdaysanız, zararları vardır. Şimdi, bunu düşünerek tekrar bale branşını konuşmaya devem edebiliriz.

 

Bale branşını profesyonel anlamda meslek edinen kişiler, bu işten ekmeğini kazanır. Onlar için beden ve ruh sağlığı çok daha ön plandadır. Eğer eğitimci değilseniz ve dans ederek icra ediyorsanız işinizi, kendinize ekstra olarak iyi bakmak zorundasınız. En ufak bir ihmal kariyerinizi mahvedebilir. Kendinizi en iyi şekilde korumalısınız. O durumda bile, ileri yaşlarda vücudunuzda mesleğinize bağlı bir kaç deformasyon mutlaka olacaktır. Hangi meslek grubunda yok ki? Siz bedeninize nasıl davranmanız gerektiğini bilirseniz ve doğru yolu tercih ederseniz, bu mesleği büyük bir keyifle icra edebilirsiniz.

 

Gelelim asıl konumuza, bu güzel mesleğin faydalarına. Sizi biraz korkutmuş olabilirim ancak lütfen korkmayın. İşimiz zor ama çok güzel...:) Bale sanatı zarifliği, kalbe dokunuşu, estetik dans adımları ile insanın içini açan ve güzel duygulara sürükleyen bir branştır. Tabii bütün bu özellikleri kazanabilmek ve icra edebilmek için çeşitli egzersizler yapılmaktadır. Bu egzersizlerin ve tüm diğer çalışmaların insan bedenindeki faydalarını hemen aşağıya sıralıyorum, emin olun ki çok seveceksiniz.

Esneklik, güç, dayanıklılık, odaklanma, fiziksel hakimiyet, disiplin, görsel hafıza, hayal gücü, dayanışma, takım olarak organize iş yapabilme, çözüm üretebilme, farkındalık ve daha sayabileceğim bir çok konuda insana fayda sağlayan bale branşı, çocuklarımızın ve biz yetişkinlerin de bir çok konuda gelişimi için çok ama çok faydalıdır. Tüm bu faydaların yanında balenin faydası olan bir kaç durum daha vardır. Örneğin düşük taban ayaklar, kambur veya eğri olan omurgalar, çarpık bacaklar ile yürüme bozuklukları gibi sıkıntıların düzelmesinde önemli düzeyde rol oynar bale.

Yazımı bitirmeden önce, sizlere bahsetmeden geçemeyeceğim bir kaç önemli konu da var tabii. Eğitim alacağınız eğitimcileri ve kurumları çok dikkatli seçmeniz gerektiği. Diğer tüm işlerin piyasasında olduğu gibi, bizim piyasamızda da yeterli bilgisi ve yetkisi olmayan merdiven altı kurumlar var. Gideceğiniz kurumu ve yetkilerini iyi araştırın. Şunu çok iyi bilmeliyiz ki, doğru bir eğitim alamazsanız, bu işin size faydasından çok zararı olacaktır. Yaşa ve fiziksel gelişime göre düzenlenen programların, kişinin vücut yapısına ve fiziksel yeteneklerine göre yaptırılması çok önemlidir. Eğitimcilerin, bu önemli konularda yeterli bilgiye sahip olması şart. Teknoloji gibi bale branşı da her geçen gün değişiyor ve gelişiyor. Faydalı zannettiğimiz şeylerin zararlı olduğunu öğrenebiliyoruz, ya da tam tersini. Dolayısı ile kendini her zaman geliştiren ve gelişmeye açık zihniyetli eğitimcilerle çalışmanızı tavsiye ederim...

 

Defne MUTLUCAN

Bale Eğitmeni